Zbarvení Standard FiFe
Řadí se mezi polodlouhosrtá plemena (skupina II) a její původ je, jak již z názvu vyplýva, na Sibiři. K nám do ČR byla tato kočka dovezena asi před 10ti lety a velmi dobře se zde aklimatizovala. ČR se může pochlubit velmi dobrou chovatelskou základnou sibiřských koček, která je ceněna v celé Evropě.

Je to kočka odolná a velmi přizpůsobivá, která s vámi bude žít jak v panelákovém bytě, tak i v domku se zahradou a ráda se v ní proběhne. Vzhledem k jejímu přírodnímu původu a snaze udržet tuto rasu v původní podobě (nepřešlechťovat) se těší sibiřská kočka dobrému zdraví.

Má velice přítulnou a klidnou povahu. S ostatními kočkami a jinými zvířaty vychází dobře, bez konfliktů. Na výstavě se chová se stoickým klidem a vše oddaně snáší. Je to kočka vázaná velice silně na svého pán. Projevy agresivity jsou u ní velmi vzácné a za dobu co chováme toto plemeno (od r.1995) jsme se s jinou, než klidnou sibiřkou, nesetkali.

Sibiřská kočka patří mezi největší plemena. Kocour dosahuje váhy 6 až 8 kg, kočka pak 4 až 6 kg.

Péče o tuto kočku není náročná. Mění, jako každá kočka, 2x do roka srst. Na jaře se zbavuje svého hustého zimního kožíšku, protože v létě by jí bylo teplo a narůstá jí kratší srst. Na podzim se pak zase převlékne do své husté zimní srsti. V obdobích výměny srsti je třeba kočku kartáčovat a zbavovat ji vylínalých chlupů, aby je při olizování zbytečně nepolykala. Jinak stačí kočku vykartáčovat 1x týdně. Pokud nechcete být poškrábaní z různých her, je možné kočkám zastřihovat drápy. My to provádíme přibližně jednou do měsíce. Malým koťatům obyčejným střihátkem na lidské nehty a velkým kočkám pak speciálními kleštičkami na drápy (koupeno ve Zverimexu). Zastřižené drápy kočkám rozhodně nevadí při šplhání po šplhadlech a hlavně si je nemusí brousit o nábytek.

Vzhledem k tomu, že bydlíme v paneláku a chtěli jsme kočkám poskytnout alespoň minimální výběh na vzduchu, dali jsme kolem lodžie natáhnout pletivo, aby nám ze čtvrtého patra nespadly dolů. Rozhodně se nám tato investice vyplatila, protože kočky jsou spokojené a jejich huňaté kožíšky jsou toho důkazem.

Zbarvení sibiřských koček

Málo je známa skutečnost, že sibiřské kočky se nevyskytují pouze v divokém zbarvení, ale evropská asociace FiFe, pod kterou spadá též náš Český svaz chovatelů koček, uznala všechny barvy srsti včetně kombinace s bílou kromě siamského zbarvení (neboli zbarvení s odznaky-kočka má tmavší masku, končetiny a ocas v kontrastu se světlejším tělem) s modrýma očima . Kočky, které mají tyto odznaky se nazývají Něvské maškarády a se sibiřskými kočkami nemají být kříženy, protože FiFe toto zbarvení neuznává a takto zbarvení jedinci nemůžou soutěžit ve třídě otevřené o CAC, kterého je potřebí k dosažení titulu šampion. Takováto zvířata jsou na výstavách hodnocena pouze pořadovými čísly a ani do nejvyšší soutěže (BIS-Best in show- nikdy nezasahují). Radím proto všem, kdo si chtějí pořídit pravou sibiřku, aby si řádně před koupí prostudovali alespoň průkazy původu rodičů kotěte, aby se zde nevyskytovalo u barvy označení x, což je neuznané zbarvení a v průkazu původu bude zapsáno například takto: SIB n x (n 21 33). Pravděpodobnost, že kočka, která má takovéto předky v průkazu původu bude mít i takové potomky je dost veliká.

Rozdělení sibiřských koček do barevných skupin:

  1. n+a plné barvy (černá +modrá bez kresby a bez bílé)
  2. n+a 09 plné barvy (černá +modrá bez kresby s bílou)
  3. n+a 21,22,23,24 (černá+modrá s kresbou bez bílé)
  4. n+a 09 21,22,23,24 (černá+modrá s kresbou s bílou)
  5. d+vlohy s d (f,e) s kresbou i bez (červená+vlohy červené-želvovinová, krémová bez bílé)
  6. d+vlohy s d (f,e) 09 s kresbou i bez (červená+vlohy červené-želvovinová, krémová s bílou)
  7. s+ns, kameo+všechny barvy se s (stříbrná+stříbřitá, kameo+všechny barvy se stříbrnou bez bílé)
  8. s+ns, kameo+všechny barvy se s 09 (stříbrná+stříbřitá, kameo+všechny barvy se stříbrnou s bílou)
  9. w plná barva (celá bílá bez kresby)

Jak je vidět z výše uvedených barevných skupin je možné pořídit si, jak klasickou sibiřku v divokém zbarvení s bílými pacičkami, kterých je ovšem v ČR většina, tak i celou modrou kočku, kterých je k vidění minimální počet (v současné době na výstavách pouze ta naše imporotvaná přímo z Ruska) nebo bílou, kterou jsme u nás na výstavách neměli ještě možnost spatřit. V ČR se zatím taková nenarodila, tutíž by přicházel do úvahy opět jedině přímý import z Ruska.

Sibiřská kočka - Standard FiFe, platnost od 1.1.1998

Obecně
Velikost - Středně velká až velká kočka, kočky (samice) jsou většinou menší než kocouři
Hlava
Tvar - O něco delší než širší, mírně zakulacená, masivní
Čelo - Široké, jen mírně klenuté
Lícní kosti - Dobře vyvinuté, vysoko nasazené
Nos - Středně dlouhý, široký při pohledu z profilu s lehkým prohnutím, avšak bez stopu
Brada - Lehce ustupující, z profilu vytváří s horní linií nosu zakulacený dojem
Uši
Tvar - Středně velké, na bázi dobře otevřené, se zakulacenými špičkami silně vyvinuté vnitřní ušní chomáčky chlupů
Umístění - Široce od sebe nasazené, nakloněné lehce dopředu
Oči
Tvar - Velké, mírně oválné
Umístění - Poněkud šikmé, široce od sebe umístěné
Barva - Jednotná; jsou dovoleny všechny barvy, avšak zelená má přednost
Tělo
Stavba - Dobrá stavba kostí a svalů, silná šíje, široká hruď, tělo má mít pravoúhlý vzhled
Končetiny - Středně dlouhé, tvořící s tělem pravý úhel, silné
Tlapky - Velké, kulaté, mezi prsty dobře osrstěné
Ocas - Dlouhý, silný, se zakulacenou špičkou, ze všech stran hustě osrstěný; srst není splývavá
Srst
Struktura - Polodlouhá, dobře vyvinutá, velmi hustá; podsada nepřiléhající, krycí chlupy odpuzující vodu, poněkud tvrdší na pohmat. Letní srst je zřetelně kratší než zimní; zimní srst má dobře vyvinutou náprsenku, límec a kalhotky
Barva - Jsou povoleny všechny barvy srsti včetně kombinace s bílou, s výjimkou zbarvení s odznaky
Chyby
Všeobecně - Příliš malá /nebo jemně stavěná kočka
Hlava - Dlouhá a úzká, s přímým profilem nebo příliš zakulacená (perský typ)
Oči - Kulaté
Uši - Příliš velké a vysoko nasazené
Končetiny - Příliš dlouhé a vysoko nasazené
Ocas - Krátký
Srst - Příliš jemná nebo hedvábná, hladce přilehlá, málo srsti (s výjimkou v létě)

Poznámka: Třída noviců je povolena jen pro kočky narozené v Rusku. Všechna křížení s jinými plemeny jsou zakázána, zvláště pak s NFO (Norská lesní kočka), MCO (Mainská mývalí kočka) a PER (Perská kočka).